Eğitim sisteminin gelişimiyle ilgili sorunlarımız olabilir ve bizce Alike bu konuda çok net ifadeler taşıyor!

Animasyon film senaryosu ve yönetmenliği Rafa Cano Méndez ve Daniel Martínez Lara tarafından yapılan Alike animasyon film, kısa film dünyasının en sevilen filmlerinden birisi olmaya aday. Çocukların, eğitim sisteminin ve ailenin eğitime bakış açısının baş rolde yer aldığı “Alike” sizi aslında bildiğiniz dünyanızla bilinmeyen bir gerçekle baş başa bırakıyor.

Alike Animasyon Film İzle

Alike 7 dakikalık İspanyol yapımı bir kısa film animasyon. Film içinde herhangi bir diyolog yok. Bunun yerine jest, mimikler ve çizimler kullanılmış.

Animasyon film Alike’ın konusu

Alike çoktan iş hayatına atılmış ve yorgun görünen bir babanın hayalperest ve eğitimle pek alakası olmayan çocuğu ile olan deneyimini anlatıyor. Eğitim aldığı anlarda hayal dünyasına giden ve ona dikte edilenin dışında kağıtlara kelebekler böcekler saçan tam anlamıyla rengarenk bir karakter ile iş hayatına boyun eğmiş ve boyun eğdikçe vazgeçtiklerinden dolayı ruhunun tüm renklerini kaybetmiş bir babayı anlatıyor.

Alike bize bizi anlatan bir animasyon film olduğu için ayrıca önemsiyoruz. Türk eğitim sisteminden geçen her öğrenci gibi bizlerinde hayal gücüne sıkı bir darbe vuruldu. Çiçek böcek remi çizmek istediğimiz beyaz kağıtlara önce çarpım tablosunu sonrasında da havuz problemlerini yazmak zorunda kaldık. Resim ve müzik derslerinde de durum pek farklı değildi. Elimizde flüt oradan oraya savrulduk. İşte en çok bu nedenle Alike bize vurucu geliyor.

Kısa Film İzle Alike ve Daha Fazlası

Animasyon film ilk olarak dikkatleri jest ve mimikler ile üzerine çekiyor. Diyalog olmadığı için karakterlerin yüz ifadelerine, mekan çizimlerine, materyallerine ve durum değişikliklerine odaklanıyoruz. Karakter çizimleri ile hem insana benzer hem de alışık olduğumuz insan bedeni çizimlerinin biraz daha dışında kalıyor.

Ortalama yedi dakikalık bir sunum ile geniş kitlelere hitap eden ve birçok ülkeden birçok aileyi kapsayacak bir kısa film ortaya çıkıyor. Yönetmen koltuğunda Daniel Martínez Lara ve Rafa Cano Méndez‘i görsek bile aslında yapım ekibi oldukça geniş ve bir çok İspanyol yönetmenin fikri alınmış. Yönetmenliğe ortak olan Rafael Mendez‘in daha önce animasyon konusunda Big Lazy Robots ve Idiots gibi başarılı yapımlarda yönetmenlik yaptığını belirtmekte fayda var.