Kürtçe kısa film, yeni bir dil seçeneği olunca, yükselişini koruyan ortadoğu sineması açısından ilgimizi çeken bir durum oldu.

Kürtçe Kısa Film Azad ile karşılaşma maceramız da tam bu noktada gerçekleşti.

Çözemedik, ne yalan söyleyelim. Kürtçe kısa film Azad konusunda yönetmenin kafasına giremedik. Yersiz kaldık.

Kürtçe kısa film kategorisinde kaydedilmiş Uçurtma Kısa Filmi bizim için kendini çok net anlatan bir kısa filmken, Azad anlaşılırlığı açısından; yönetmenin içselliğini dışa daha az aktarması nedeniyle daha karışık.

Kısa Film için kısa kesitler vermeye yönelmeli olarak; çocuğun güvercini eve hapsetmesini ve kendi yanlızlığına gönderme yapmasını güzel bulduk. Ervane çalmak garibim çocuğun tek eğlencesiyken Sosin diye seslendiği anasının evde erbane çalmasına aşırı karşı çıkmasını ise bir yere koyamadık. Yönetmen gibi düşünemedik çünkü gerçekten algısallığımızı yaratan kültürel bağlarımız birbirine hem sıkı sıkı bağlı hem de anlaşılması güç olduğunu anladık. Komşularından saklanan kadının çocuğunu eve kilitleyip gitmesini normalleştirdiğimiz o yere erbane çalıp komşuların dikkatini çekmesi sakıncalı olan çocuğu mu koymalıydık? Bilemedik…

Kürtçe kısa film “Azad”ın en anlamadığımız sahnesi ise nedenini bilemediğimiz bir sebepten ötürü kadının kimliğini kesmesi. Biz bunu bir protesto olarak düşünürken çocuğun o kimliği tekrar birleştirmesi önce gözümüze sonra yüzümüze çaptı. Ve “Acaba ne anlatmak istedi burada” diyen boş ifadelerle pause’a basıp birbirimize baktık.

Fikir ve yorumlarınızı aşağıda özelllikle bilmek ve okumak istiyoruz, çözemediklerimizi birleştirirsek belki şirin babaya kadar yükseliriz.

Kısa Filmi Türkçe ve İngilizce altyazıları ile HD 1080p olarak izlemek mümkün.

İyi seyirler.

Kaynak