Cannes Lion 2017 media ödüllerine göz attık; işte bu yılın ödüllülerinden seçtiğimiz bizce iyi 2 fikir: “Kadınlar ve Internet”

EQUALITY SIGNS – J. Walter Thompson Colombia

“Fikri mülkiyeti onlara kalsın ama bence bu daha etkileyici olamazdı. Fikir çok iyi, buluşa gelir misin lütfen bi’ diye bağırmış resmen.” şeklinde bir yorum geldi dün bu video için bir kullanıcımızdan. Facebook‘ta paydaş-kullanıcı bir arkadaşımızdan düşen bu düşünceyi etkileyici bulduk tabi ama esasen bu tarz dünyaya yönelik fikirlerin bizde yaratacağı sonuçları arıyoruz ya her yerde. Ama işte tam da aradığımızı bulamıyoruz sanırsak. Nereye baksak göremediğimiz sanal sahnelerden uzun dönem gına-i istirahat alınır, yazın sıcaklığında tam da şu an. Bunu daha da hareketlendirilebilir miyiz? Mümkün. Devrik cümleleri de esas alırız aslında biz burada. Nokta, noktalara para imâlatında tam 90 yıldır, hep bu sokaklarda.

Bağlı bulunduğumuz yer nedeniyle, kimse sizinle buluşmak istemiyormuş gibi bir hal varsa eğer üstünüzde o zaman silkelenelim ki kendimizi hemen kaybetmeyelim. Bu yüzden bizce de fikirleri sokaklara daha çok taşımalıyız çünkü insanlar, sokaklarda özellikle yerlere daha çok odaklanarak geziyor. Bu bir alan. Tespit-i istirad tadında laflar etmenin yanı sıra güncel dönem politik hareketlerin de perdelerini havalandırması gibi; geçici rahatlatma dönemlerinden birini daha, daha büyük cesaretle bulamadık demeyiz.

Kadın olmanın verdiği zorluklara göğüs germenin yalancı bir ifade olduğunu düşünüyoruz.

Özellikle bilmek istediğimiz “yaşamın hazzını” zorluk olarak görmekten öteye gidememek olduğu gerçeğinden ötürü; gerecek bir göğsü olmayan kadınların hangi tarafı diğerine göre daha gariptir?

Ve ancak ülkemizde ve ortadoğu’da, kadın olarak yaşamanın verdiği zorluklara göğüs geriyoruz değil mi? Ne ilginç, diğer tarafta tam tersi var.

Hangi yükseklikte olacağın nereye bakmaya çalıştığın kadar mı diyordu snickers’ın iç sesi bize.

Cannes Lion Media kategorisinde kazanan işlerden bu kampanyayı etkileyici bulduğumuzu belirterek diğer videonun fikri için de benzer bir ilgi-zemin’i oluşturabilmeyi tercih ediyoruz. İlk 15 saniye kendini biraz sıkıcı anlatmış olabilir ama onu görmezden gelip sonrasına odaklanırsak, negatif yönde açığa çıkan bu cingözlüklere göz atmanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

SNICKERS® Hungerithm

Internet, günümüz dünyasının bireylerinin kendi aralarında iletişim kurmasını sağlayan bir bağlantı ortaklığı türüdür. Bu, herkes için paydaş ve yeterli seviyelerde bir işçilik olarak büyüdü. Son yılların katma değer vergisini hala olmamış seviyesinde enteresan buluyoruz tabi ama bu anlaşma nasıl gerçekleşmiyor günümüzde buna da anlam veremiyoruz. Cannes Lion Media kategorisinde ödül kazanan bu ilginç işe puanımız yükseklerden geldi. Özellikle renklilik geçişlerini bir biri ardına heyecanlandırıcı bulduk. Aslında niyetimiz sabundan sublimden bi’şeyler yapmanın ötesinde; bir gücün idrakını ve gelişimini, merkezinde tuttuğu şeyin “önemsizliğiyle” anlatabilir miyiz diye düşündük. Bu açıdan da bizce tatmin edici bir reklam filmiydi.

Kısa Film Animasyon üzerine kurulu ağımızın genişleme ve büyüme politikaları üzerine giz düşüm.
SNEAKERS HUNGERithm bu yıl Cannes Lion 2017 Medya Ödülleri kazananlarından oldu.