LGBT film izle, “Yapacağız” İzleyici Manifestosu,

LGBT filmler izlerken kendi kendimize hep şunu söyleriz: Aşk aşktır! Homofobi ve Transfobiye dur demek için LGBT bireyi olmanız gerekmez. Bu bir insanlık suçu ve gerçekten bu yüzyılda yaşamamamız gereken bu algıya karşı atağa geçmek hepimizin görevi.

LGBT filmler izlerken, özellikle bu filmde dünyamız yıkılmadı desek yalan söylemiş oluruz. Bu kadar güzel iki kadının birbirlerine olan aşkları insanın aklına “Ben neden böyle aşık olamıyorum?” sorusunu getiriyor.

Çok uzun zaman önce zebraların birbirlerini çizgilerinden dolayı yargıladığı bir dönem varmış desek cidden buna sen dahil kimse inanmaz değil mi? Ya da örneğin temas kurduğumuz uzaylılara; insanlar “birbirlerini fikirlerine göre yargıladıkları bir dünyada yaşıyor” desek bizim için gerçekten üzülürler mi? Hep merak ettiğimiz minik minik bir sürü ayrımcılık sorusu. İlk ayrımcılığı yapan acaba ne yapmaya çalışıyordu çok merak ediyoruz? Birini diğerinden ayırıp ona değer vermek üzgünüz ama cehaletinizin seçimidir, sizin değil. Bir seçimin size ait olabilmesi için önce onu anlamış olmanız gerekir ki bu da başkasından duyduğunuz fikirlere gebe kalmadığınızda mümkün olur. Siz gerçekten kimsinizi en derinlerden sorgulamanızı diliyoruz.

LGBT kısa film aslında bir aşk mektubundan yola çıkılarak çekilmiş. Birbirlerine tutkuyla aşık iki kadın. Biri kanser nedeniyle hayatını kaybedince diğerine bir mektup bırakıyor ve eşcinsel bireyler arası ilişkilerin yaygınlanması gerekliliğini düşünen yönetmen Laura Vagy boş durmayıp bu dokunaklı hikayeyi görselleştiriyor.

“Güzel insanların birbirlerini sevebileceği bir dünyada yaşamanın getirilerini ve sorumluluklarını, yargılamadan, saygıyla ve sevgiyle kabul etmeliyiz” diye tamamlıyor Vagy.

Eh bize de kesinlikle saygı duyması düşer ki LGBT odaklı kısa filmleri sizlere aktarmanın doğruluğunu ve haklılığını da hep birlikte yaşayıp, idrak etmeliyiz.

Cinsiyetçilik kavramları renklerden tutun da kullandığımız eşyalara ve hatta görüntümüze kadar hayatımızı dört bir yandan sarmış durumda. Pembe kullanan erkeğin ya da mavi kullanan kadının yargılanması bize sadece duyduğumuz ve öğrendiğimizi sorgulamadan çocuklarımıza aktarma mecburiyetini verir. İnsanlık adına, gittikçe yükselen bir ivme içindeyken size öğretilen fikirleri “ben aslında bu konuda böyle düşünmüyor olabilirim” diyebilme cesaretiyle karşılayın. iyi seyirler diliyoruz.