Kısa film izle, izle çünkü o sana büyük dünyaların uzun kapılarını açacaktır. Duyamadıklarını duymana, göremediklerini görmene yardımcı olacaktır. Hemde objektif bir biçimde. Taraf olmadan ve özgürce…İnsanı temsil eden kısa film Söz Uçar tam olarak bunu yapıyor. Sakin ve sessiz bir şekilde çok değil 4 dakika 26 saniye boyunca duygularını sömürmeden, seni bir yerlere sürüklemeden kısacası oldukça duru bir biçimde anlatmak istediğini anlatıyor.

Senaryosu belki de çoktan okuduğunuz bir kitabın sürreal bir hikayesinden bize armağan. Açlık grevinde olan ve işlerini geri isteyen, sadece kendileri için değil kendileri gibi mesleğini yapamayan pek çok kişinin hikayesine dört dakika yirmialtı saniyelik bir dokunuş. Ellerinize emeklerinize sağlık diyor sizi Söz Uçar ile baş başa bırakıyoruz.

Kısa film: Söz Uçar 

Söz Uçar kısa film kalır dediniz mi sizde izledikten sonra? Birazda Söz Ucar’ın perde arkasından bahsedelim o zaman. Barış Bıçakçı‘yı bilirsiniz. Belki okudunuz belki de okumadınız ama mutlaka adını duymuşsunuzdur. Onun “Seyrek Yağmur” isimli kitabından “Rıfat Diye Biri” adlı hikayeden bir bölüm işleniyor kısa filmde. Kısa film senaryoları arasındaki yerini alıyor. Leyla ile Mecnun’un İsmail Abisi Rıfat olarak karşımıza çıkıyor. 50 yaşlarında bir kitapçı olan Rıfat metafiziğe çok alıştığımız iki kere ikinin illa ki dört ettiği dünyalarımıza George Louis Borges tadında bir hayal gücü sunuyor. Gün geliyor bu hayal gücü kısa film ile birleşiyor. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişine insanı düşünmeyi sevk eden bir kısa film olarak selamını çakıyor.

Kısa Film Söz Uçar
Kısa Film Söz Uçar

Film Kısa Ama Düşünceler Uzun 

İnsani bilginin ve gelişimin odağında çekilen kısa film Söz Uçar’ın yönetmen koltuğunda Tufan Taştan‘ı görüyoruz. Senaryo koltuğunda ise biraz önce Bahsettiğimiz gibi Barış Bıçakçı yer alıyor. Oyuncular ise Ahmet Rıfat Sungar, Funda Eryiğit, Özgür Çevik, Rıza Akın, Serdar Orçin ve Serdar Keskin yer alıyor.

Müzik ve ses kısmında Mert Çetinkaya’yı, kurguda ise Behçet Mum’u görüyoruz. Altyazılar ise Çiğdem Dalay tarafından çevirilmiş.