“Tavşanı Besle Animasyon Filmler Kuşağına yeni gelen arkadaşlarımızdan”

Pixar Animasyon yapar da izlemez miyiz? Tabi ki izleriz, hatta kendimizden geçerek izleriz. Ekrandan toz koparmayız evelallah.

Ama şimdi önceliklerimiz var dediğimiz için illaki yayınladığımız Animasyonların çoğu zaten mesaj içerir ama, mesajlarında insansı iyiliğimize de dem vurmasını bekliyoruz. Bu böyle olunca izlediğimiz animasyonun hazzına varıyoruz ve onu bu baza dayanarak artılıyoruz ve puanlıyoruz.

Hedef kitlemizi ölçmeye çalışan arama robotu gibiyiz aslında. Neyin ne olduğu konusunda bir fikri olmayan insanlarız hepsi hepsi şunun şurasında. Özellikle “benim fikirlerim” diye bağıran sancılı varlıkların sancısına ortak olmadığınız için hepinizi tek tek çok seviyoruz. “Biz bize gel benimle beraber bir dünya hayatı yaşayalım demiş varlıklarız” en nihayetinde.

Animasyon “Tavşanı Besle” ise tam bu noktada bize bir ders vermiyor yine tabi ki ama bakmasını bilirsek görebiliyoruz da ne izlediğimizi. Kutsallık arayışlarımız esasına kadar götürüyoruz bizi. Düşüncesizce düşünceleriniz düşüncelerimizle birleşiyor ve anlıyoruz ki elini şapkadan sokup tavşana ulaşmaya çalışan büyük birader’e elimizi uzatmazsak ona verebileceğimiz bir şey de kalmıyor. Bu da bize, “istersek onunla olmaya devam etmeye ya da istersek kendi kendimizi yeniden inşaa etmeye yönlendiriliyoruz” hakkını veriyor.

Amaçların araçları olarakta adlandırdığımız bu Animasyon Pixar yapımı. Pixar‘ı hatırlamayanlar Toy Story‘de patlayacaktır. Pixar Animasyon Şirketi 1986 yılında Steve Jobs tarafından 12.699 Milyon Dolar’a Lucas Film‘den satın alınmış bir teknoloji ve yapım şirketidir. Tekrarlarsak;

1986 yılında 12.699 Milyon Dolar

Bizce büyük bir rakam tabi o yıl için ama herkes bilincindeymiş neyin ne kadar edebileceğinin.

Pixar Animasyon Yapım şirketinin yükselişi.

Düşündüğünüz gibi değil diyemeyiz ve evet haklısınız. 1995 yılında Toy Story (Oyuncak Hikayesi) daha fazla büyüyemeyecek hale gelmiş yapım sektörlerinin ağababası Disney için tehdit olmaya başlamış olabilir.

$30,000,000

Bu miktar Oyuncak Hikayesi filminin dünya çapındaki toplam hasılatı.  Bir film yapıp 30,000,000 dolar kazanılabilen işlerin de olabileceği Pixar sayesinde dikkat çekince Disney, Pixar’ı muhtemelen alttan girip üsten çıkma yoluyla satın aldı. Son filmi 10 milyar dolar kazanmış bir şirket, herhangi bir tavra 7,5 milyar dolara satılmaz gibi bir fikre vardık.

Anladık ki Sebahattin Ali’lerin ya da Kutsal Abilerin kendilerinden sonraki nesillere bırakacak büyük mirasları olsaydı muhtemelen ülkecek almış yürümüş olacaktık bu konuda da ama önümüze bişey düşmüş göremiyoruz önümüzü. Olsun, günün birinde biz de görürüz.

Animasyonu sizlere aktarırken izlediğinizin ardından aklınızda kalan ilginç detayları bizimle de paylaşır mısınız aşağıdan? Bilelim sizleri.

İyi Filmler!