Oscar ödüllü animasyon filmler listemizde ilk sıraya koşan Piper’ı izlerken “Olm sen kuşsun bu neyin sevimliliği neyin coşkusu. Yesinler seni minnak” diye bağırdık. Evet, hepimiz Piper’a hayranız.

Oscar ödüllü animasyon filmler yapmayı çok iyi bilen Pixar animasyon imzalı muhteşem bir kısa film animasyon olan Piper, minik bir çulluk aslında. “Annesinin güven dolu kanatlarının arasından çıkarak nasıl besleneceğini öğrenmesi gerekir” günün birinde. Ancak animasyonun başrol oyuncusu olan Piper için okyanus dalgaları o kadar da minnoş o kadar da sevimli değildir. Elbette içinizi ısıtacak sıcacık bir kısa film olan Piper, Pixar’ın en güzel filmlerinden birisi olmaya aday.

Minnoş Bir Kısa Animasyon Film: Piper

Annesinin beslenmeyi öğretmeye çalıştığı minik bir çulluk hakkında gelişiyor aslında olaylar. Hem senaryosunu yazan hem de yöneten kişinin ismi ise Alan Barillaro. Kendisi Monster Inc., Kayıp Balık Nemo ve Wall-E gibi muhteşem animasyonlarda farklı iş pozisyonlarında çalışmış bir yönetmen. Yani kendisi animasyon film konusunda oldukça sağlam temellere sahip. 2016 yapımı olan Piper, 6 dakikalık kısa bir animasyon film.

ödüllü animasyon film piper
ödüllü animasyon filmler, piper, pixar

En iyi Animasyon Oscar Ödülü‘nü hak etmediğini düşünenler olabilir ancak Oscar almasına sevinen ve destekleyen güçlü bir takip kitlesi de mevcut durumda. Nasıl çekildiğini ve çekim aşamasını merak ediyorsanız eğer size teknik haritasını hemen şöyle takdim edelim. Ancak baştan söyleyelim. Şarkı güzel ama İngilizce.

Piper kısa animasyon filmden çıkıp çoktan bir karaktere dönüşmüş durumda bile. Animasyon dışında çizimleri ve hatta minik objelere ziyareti bile var. Ancak burada asıl dikkati çeken animasyonda kullanılan teknikler ve renkler. 6 dakika olması ise insanların ilk bakışta fazlaca dikkatlerini çekmiş. Bu nedenle aldığı tek ödül Oscar değil tabi ki ama Kısa Film Oscar ödüllü olunca diğer ödüllerin pek esamesi okunmuyor heralde.

Filmin afişi filmde kullanılan renklerin ve Piper‘ın yaramaz kişiliğinin bir yansıması şeklinde. Sonuç olarak mutsuz bir anınızda denk gelirseniz ve hayat sizi bunaltmış bir şekilde rastlarsanız bu kısa animasyon filme çok şanslısınız. Çünkü hayata bakış açınızı değiştirip gülümsetmeye yetecek kadar güzel renk kullanılmış. Küçük deniz kuşunun annesi ile olan iletişimine ve yaşadığı efsane değişime hayran kalacaksınız. 6 dakika içinde nelerin nelerin anlatılabildiği ise ayrıca hayran kalmak için neden.